Benelli Forum banner
1 - 8 of 8 Posts

·
Registered
616 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Vision care Eye glass accessory Eyewear Goggles Tints and shades
Synthetic rubber Bicycle part Composite material Natural material Electric blue
Hood Bumper Automotive tire Fender Gas
Vision care Goggles Eyewear Eye glass accessory Human body
Composite material Synthetic rubber Natural material
Sunglasses Vision care Goggles Automotive lighting Eye glass accessory
Tableware Natural material Composite material Kitchen utensil Metal
I have 3 mirrors for sale.
2x Right hand and 1x left
The rights are damaged but most definitely repairable, one just needs paint.
The Left is perfect

Available individually or as a job lot, make me an offer either way.

·
Registered
1 Posts

·
Registered
1,041 Posts
That post goes back to 2016. Doubt the mirrors are still available now.
Hell, they are more valuable than I thought, I have got a spare pair and mirrors, well actually two pairs if I return the RS to the original red , I have got the full set of uppers and lowers with the tail complete with decals, instead of the fairings I bought off you Laurence.But I like the RS in Pip,s old fairing set, dual tone silver/grey with silver mirrors .I know its says 1130 but its an RS and goes pretty well as well.

·
Registered
2 Posts
Nakonec jsem na shánění originálních zrcátek rezignoval. Hledal jsem tvarově podobnou našel jistou podobu z jiného stroje Benelli. Problém byl ale s montáží. Neseděly otvory a ani tvar nebyl ideální. Jsem se spodní díly vyrobit z hliníku. Jestli se mi to podařilo je už na posouzení jiných. Já jsem spokojený a rozhodl jsem se, že nebudu lakovat a ponechám je černá.
Nakonec jsem rezignoval na hledání originálních zrcadel. Hledal jsem tvar podobný, abych našel určitý obrázek z jiného stroje Benelli. Problém byl ale s montáží. Otvory neseděly a tvar také nebyl dokonalý. Rozhodl jsem se vyrobit spodní díly z hliníku. Zda se mi to povedlo, je na ostatních. Jsem spokojená a rozhodla jsem se je nenatírat a nechat je černé.
Tire Wheel Vehicle Fuel tank Automotive lighting
Tire Fuel tank Wheel Automotive tire Motorcycle

1 - 8 of 8 Posts